Energetikai körlevél

Kedves Testvérek!

A hétköznapjainkat gazdasági és társadalmi szempontból egyre nehezebb körülmények között éljük, a szomszédunkban már 8 hónapja dúló háború következményeit mindannyian érezzük: aggódunk szeretteinkért, fohászkodunk a békéért, segítjük a menekülteket és a helyben maradókat is. Az energiaválság mindannyiunkat érint: egyéneket, családokat, vállalkozásokat és minden szervezetet, beleértve Egyházunkat is.

A helyzet arra indít bennünket, hogy még felelősebben és tudatosabban éljünk a mindennapokban! A teremtett világért érzett felelősségünk eddig is arra ösztönzött, hogy a természeti javakkal takarékosan bánjunk, becsüljük meg, amit a Teremtőtől ajándékba kaptunk és jó gazda módjára használjuk fel magunk és szeretteink javára. Egyházmegyénk gazdálkodásának kialakításánál ezt a szempontot eddig is igyekeztünk érvényesíteni és erre bíztatunk minden hívőt saját otthonaikban és a közösségi terek használatakor is!

Az energiaválság azonban bennünket is olyan fokozott takarékosságra kényszerít, amelynek korlátozó hatása lesz a mindennapi életünkre, pasztorációs és egyéb tevékenységeinkre. A Váci Egyházmegye és a hozzá tartozó 227 plébánia és 57 intézmény számára rendkívüli kihívást jelent az előttünk álló időszak a közüzemi költségek drasztikus emelkedése miatt. Hiszen az egyházi épületek méretüknél és koruknál fogva nehezen tudnak a kedvezményes lakossági kereten belül maradni, a templomok és nem lakott épületeink esetében pedig a gazdálkodó szervezetekre érvényes energiaárakat kénytelenek megfizetni, amely egyes esetekben akár 12-szer magasabb mint a lakossági ár. Közösségi tereink és oktatási-nevelési intézményeink fűtése és áramellátása a tavalyihoz képest többszörös kiadást jelent még alapos takarékosság mellett is.. Az egyházmegye által fenntartott személyautók használati költsége is jelentősen növekedett, hiszen július 30. óta piaci áron tankolhatnak, azaz másfélszer többe kerül az üzemanyag.

Ezekre a megemelkedett költségekre semmilyen – békeidőben – gondosan megtervezett költségvetési tartalék nem lehet elegendő.

Éppen ezért ezt az időszakot csak összefogva, egymást támogatva és a kölcsönös szolidaritást megélve tudjuk átvészelni! Ezért kérem a testvéreket, hogy legyenek lelkipásztoraik segítségére az alábbiakban:

• Legyenek elfogadóak és rugalmasak a fogyasztás ésszerűsítését célzó és ezzel az energiafelhasználást korlátozó intézkedések miatt kialakuló változásokkal és kényelmetlenségekkel kapcsolatban!
  • Ajánlják fel segítségüket, szaktudásukat, ha újra kell gondolni a plébániai programok vagy akár a liturgia megszervezését!
  • Bátorítsuk egymást a kitartásra és arra, hogy minden nehézség ellenére meg tudjunk maradni a Gondviselésben bízó, hívő embereknek!
  • Legyünk a béke követei ott, ahol feszültség vagy nézeteltérés adódik a jelenlegi helyzet miatt és segítsük egymást a pontos tájékozódásban!
  • Lehetőségeinkhez képest legyünk nagylelkűek, ha közösségi tereink fenntartásához külön adományra van szükség vagy arra, hogy felajánljuk saját otthonunkat egyes találkozók megszervezéséhez!
  • Figyeljünk oda egymás szükségleteire és ne hagyjuk magukra a szükséget szenvedőket!

Kérjük együtt a Mennyei Atyától a béke ajándékát magunk és a világ számára!

Marton Zsolt, váci megyéspüspök